Sztukateria elewacyjna

Sztukateria elewacyjna
32

Views

Sztukateria elewacyjna, czyli zewnętrzne elementy ozdobne budynku

Sztukateria jest stosowana od czasów antycznych. Oczywiście w dzisiejszych czasach technika wykonywania architektury ozdobnej jest zupełnie inna niż kiedyś. Wraz z postępem technologicznym nie wymaga się już mozolnego tworzenia form z piaskowca, a elementy ozdobne produkowane są wysokiej jakości materiałów, które są lekkie w swojej formie i wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych.

Sztukateria elewacyjna sprawia, że elewacja budynku zyskuje niebywały charakter. Taki efekt uzyskujemy dzięki rożnym listwom dekoracyjnym. Mogą to być elementy gładkie bądź pokryte ozdobnym ornamentem.

Takie listwy dekoracyjne to doskonały sposób nie tylko na ozdobienie budynku, ale także na zamaskowanie różnego rodzaju niedoskonałości. Oprócz listw w sztukaterii elewacyjnej stosuje się bonie, gzymsy, fasety i kolumny. Bonie umieszcza się na narożnikach budynku, kolumny nadają charakter dworkowy budowli, fasety stosuje się w górnych częściach budynku, gzymsy zaś pod oknami, chronią w ten sposób elewację przed spływającą wodą.

Sztukateria elewacyjna
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Review Overview
User Rating:
0/5
(13 votes)
Written by admin